Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Bilgi Bankası

Günümüzde Okçuluk

Dünyada okçuluğun spor olarak kabul edilmesi 1931 yılında uluslararası okçuluk Federasyonu’nun kurulması ile olmuştur.
7 ülkenin katılımıyla gerçekleşen toplantı Polonya’nın Lwow kentinde düzenlenerek dünya okçuluğunun temelleri atılmıştır.

Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde olan Uluslar arası Okçuluk Federasyonu’nun bugün 157 üyesi vardır.
Türkiye 1955 yılında 16. üye olarak Federasyona katılmıştır.

Okçuluk ilk kez 1900 yılında olimpiyatlarda yer almıştır. 1972 yılından itibaren de değişmez bir olimpik spor dalı olmuştur.

Türkiye’de ise 1920’li yıllarda Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (TİCİ) bünyesinde faaliyetlerini kısıtlı imkânlarla yürütmeye çalışmıştır.

Cumhuriyet Dönemiyle birlikte eski Türk okçularının ailelerinden gelen bazı okçular, aralarına gençleri de alarak, İstanbul’da bu geleneksel sporumuzu devam ettirdiler. Türk okçuluk tarihinin önemli isimlerinin torunları, bu spora yakın ilgi duyanlarla birlikte, 1937 yılında İstanbul’da, Atatürk’ün talimatı ile “Ok Spor Kurumu” nu kurdu. Fazıl Özok’un 1953 yılındaki girişimleri sonucu, okçulukla ilgili çalışmalar yoğunluk kazandı.

Okçuluk, Atıcılık Federasyonu’na bağlı olarak ve uzun süre bu çatı altında, Fazıl Özok yönetiminde kaldı. 08 Mayıs 1961 tarihinde Atıcılık Federasyonu’ndan ayrılarak, bağımsız bir federasyon olan Okçuluğun başkanlığına da Fazıl Özok getirildi. Fazıl ÖZOK 14 yıl sürdürdüğü hizmetten sonra başkanlık görevinden ayrıldı ve yerine önce Lütfullah KAYALAR daha sonra da Dr. Uğur ERDENER getirildi. 1981 yılında Fazıl ÖZOK yeniden başkanlık görevine döndü.

Bu dönemde, hareketli günler geçiren Türk Okçuluğu, yeniden Atıcılık Federasyonu çatısı altına girdi. Bundan iki yıl sonra, 1983 yılında tekrar bağımsızlığına kavuşan Türkiye Okçuluk Federasyonunda başkanlığına bir kez daha Dr. Uğur ERDENER getirildi. 23 yıl aralıksız sürdürdüğü başkanlık görevinin ardından, 19 Haziran 2005 tarihinde Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanlığı’na seçilerek, Türk spor tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanlığından ayrıldı ve görevini halen başkanlık görevini sürdüren Abdullah Topaloğlu’na devretti.

2005 yılında yapılan seçimlerde Prof. Dr. Uğur Erdener başkan seçilerek Dünya okçuluğunu yönetmeye başlamıştır ve halen bu görevi sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir